Povinnost čipování. Fakta vs. mýty.

27.11.2019

Dne 1. 1. 2020 vejde v platnost novela veterinárního zákona, která ukládá každému majiteli psa povinnost mít své zvíře nezaměnitelně označené, což znamená nechat jej načipovat či jej mít tetovaného (tetování platné pouze do 3. 7. 2011).

Pokud po tomto datu nebude pes načipován, bude se pes pokládat za psa nenaočkovaného proti vzteklině, a to i v případě, když očkování proti vzteklině u něj provedeno bylo a v očkovacím průkaze je viditelná samolepka. Problém bude zejména v případě poranění člověka jejich psem. 

Čipování je jednorázový úkon, s minimálním rizikem poškození zdraví psa. Čip je velikosti zrnka rýže a zavádí se pomocí aplikační jehly. Ta se vbodne psovi pod kůži na levé straně krku a čip se z jehly vytlačí do podkožního prostoru. Čip zůstává funkční po celý život psa. Čip lze přečíst pomocí čtečky, kterou má k dispozici veterinární lékař, útulek či policie. 

Mám psa starého / nemocného / nikam nechodí, musím jej načipovat?

Bohužel ano, zákon platí pro všechny, bez výjimky. Nehledě na stáří, zdravotní stav či délku procházek.  Cena čipu je mnohonásobně nižší než cena pokuty.

Mám psa tetovaného, čipovat jej nechci. Stačí mi to?

Ano i ne. Tetování psovi stačí pouze v případě, že byl tetovaný do 3. 7. 2011 a tetování je stále dobře čitelné (jednotlivé číslice jdou bezpečně přečíst, bez domýšlení). Psi tetovaní po tomto datu nebo psi, jejichž tetování je nečitelné, musí mít čip.

Mám psa hlášeného v jiné obci než je Havířov. Já čip mít nemusím, že?

To je omyl. Pes přihlášený jinde než na území Havířova se vyhnul pouze místní vyhlášce. Nově vejde v platnost novela zákona, podle níž musí být načipován každý pes v ČR bez rozdílu.

Musíme se na čip objednávat?

Ne, čipy máme skladem. Stačí přijít se psem jako na kterékoliv jiné ošetření a čip se aplikuje ambulantně. Čip lze aplikovat ve stejný den jako očkování.

Nebolí to?

Bolí to jako kterákoliv jiná injekční aplikace. Čip se aplikuje pod kůži jediným vpichem. Následně u malých plemen je hmatatelný pod kůží jako nebolestivá zduřenina velikosti zrnka rýže. U velkých psů jej většinou nenahmatáte vůbec.

Kde čip najdu a proč je zrovna tam?

Z mezinárodní úmluvy je dané místo levá strana krku, pro usnadnění hledání čipu. Pokud je čip umístěn na jiném místě (pravá strana krku, za lopatkou) mělo jeho jiné umístění svůj důvod. Ve výjimečných případech je možné, že čip poputuje o něco níž než bylo místo aplikace. Jedná se zejména o spodní část krku až plece, výjimečně noha. Necestuje však celý život a určitě jej nenajdete na zadní polovině psa.

Kde mi čip aplikují?

V jakémkoliv veterinárním zařízení bude čip aplikován veterinárním lékařem.

Co všechno lze vyčíst z aplikovaného čipu?

Pouze 15-místný číselný kód, který je specifický svým pořadím každému zvířeti a druhý stejný kód neexistuje. Dle předčíslí některých typů čipu lze odvodit, že čip pochází z České republiky. Určitě z čipu nelze vyčíst adresu majitele, informace o zvířeti nebo datum poslední vakcinace.

Mají čipy GPSku?

Určitě nemají. Kromě toho, že cena čipu by se s touto vymožeností pohybovala v rámci několika tisíc, ještě nikdo nevymyslel, jak by se pes s GPSkou nabíjel :)

K čemu mi čip tedy je?

Slouží pro identifikaci zvířete v případě, že se pes zaběhne, aby se opět vrátil ke svému majiteli, ale zejména je to povinnost vycházející ze zákona, čímž není potřeba odpovídat na žádné další dotazy.

Jaké registry používáte?

U nás v ordinaci se používají čipy BackHome, čímž je v rámci čipování zapsání do tohoto registru v ceně čipu zdarma. Čip si registruje každý majitel sám doma online na stránkách https://www.backhome.cz . Na požádání s registrací pomůžeme.

Umřel mi očipovaný pes, co mám dělat?

To stejné, co jste dělali v době, kdy psi čipovaní nebyli. Pejska si musíte odhlásit z úřadu. I s čipem si jej můžete pohřbít na vlastním pozemku v souladu s vyhláškou o pohřbívání domácích mazlíčků. Čip se posmrtně nevytahuje a ani nelze použít pro vašeho dalšího zvířecího miláčka.

Mám psa očkovaného na vzteklinu během začátku roku 2019, ale čip jsem si nechal aplikovat až ke konci roku, musím psa nechat naočkovat znovu?

Nemusíte. Očkování má platné, čip také. Přeočkování je naplánované ve stejném měsíci jako každý rok.

Mám psa očkovaného na vzteklinu a čip nebudu mít po 1. 1. 2020. Znamená to, že se pes může vzteklinou nakazit?

To samozřejmě ne. Zvíře bude mít i nadále protilátky proti vzteklině, avšak pro potřeby právní bude na něj pohlíženo jako na zvíře neočkované. Problém nastane zejména, pokud váš pes krvavě poraní / pokouše jiného člověka.

Takže pokud nebudu mít psa načipovaného, tak mi ho nenaočkujete?

Ne, pejska vám naočkujeme i v případě, že čip psovi aplikovat odmítnete. Povinnost čipovat se vztahuje na chovatele zvířete (kterým je jeho majitel), nikoliv na veterináře. My vás pouze upozorníme na fakt, že porušujete zákon a zvíře naočkujeme

Mám doma kočku. Vztahuje se povinnost čipovat i na mě?

Ne. V novele zákona jsou jmenovitě napsáni pouze psi. U koček stále neexistuje povinnost nechat je očkovat na vzteklinu ani nechat je načipovat. Výjimkou je cesta do zahraničí, kdy kočka musí mít pas, čip a musí být na vzteklinu očkována stejně jako pes nebo fretka.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky